Інформація про діяльність міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України
Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр), слугує для документального обліку доказів та інформації, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих 24 лютого 2022 року або пізніше на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України (стаття 1 Статут Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі – Статут реєстру)).
Реєстр створений Україною, ЄС та ще 42 країнами. Штабквартира Реєстру розміщена в м. Гаага. Україна разом з партнерами вже займаються розробкою компенсаційного механізму, який розглядатиме подані заяви по суті, і прийматиме рішення про розмір належної компенсації в кожному окремому випадку.
Основна мета Реєстру - збір і обробка заяв разом із відповідними доказами. Це передбачає їхню категоризацію, класифікацію та систематизацію за визначеними критеріями.
Категорії заяв, які можуть бути подані до Реєстру Реєстром затверджено перелік із 45 категорій заяв, які можуть бути внесені до Реєстру, які охоплюють заяви з боку фізичних осіб (група А), заяви з боку держави Україна (група В) та заяви з боку юридичних осіб, крім тих, що входять до групи В (група С). Категорії заяв можуть змінюватися та/або уточнюватися. Так, для фізичних осіб затверджено такі категорії заяв:
A1 Заяви, пов'язані з вимушеним переміщенням
A2 Заяви, пов'язані з порушенням особистої недоторканності
A3 Заяви, пов'язані з втратою майна, доходу або засобів до існування
A4 Втрата доступу до державних послуг
B1 Пошкодження або знищення майна
B2 Втрата історичної, культурної та релігійної спадщини
B3 Шкода навколишньому середовищу та природним ресурсам
B4 Державні гуманітарні витрати на підтримку постраждалого населення в Україні
B5 Розмінування та очищення від нерозірваних боєприпасів
Для юридичних осіб (крім тих, хто входить до категорії В), передбачено такі категорії заяв:
C1 Пошкодження або знищення майна
C2 Втрата історичної, культурної та релігійної спадщини
C3 Збитки бізнесу та інші економічні втрати
C4 Гуманітарні видатки
Правила подання заяв у кожній конкретній категорії та відповідні вимоги до доказової бази затверджуються окремо у вигляді форм заяв для кожної категорії.
Протягом 2024 р. Рада Реєстру прийняла форми та правила по всіх категоріях заяв, які можна буде подати до Реєстру. Більша частина з них вже затверджена Конференцією Учасників, а остання група з прийнятих Радою форм і правил планується до затвердження Конференцією у першій половині 2025 р.
Зі схваленими Реєстром формами та правилами подання заяв можна ознайомитися на вебсайті Реєстру: https://rd4u.coe.int/uk/documents.
Категорії, відкриті для подання до Реєстру (станом на 12 лютого 2025 р.). Заяви до Реєстру подаються виключно через Вебпортал Дія.
Наразі в Дії відкрито технічну можливість для подання заяв до Реєстру у двох категоріях:
- у категорії А3.1 – пошкодження або знищення житлового нерухомого майна фізичних осіб (з 2 квітня 2024 р.) та
- у категорії А2.1 – смерть близького члена сім’ї (з 16 січня 2025 р.).
Заяви у категорії A3.1 можуть бути подані фізичними особами або від імені фізичних осіб, які є власниками житлової нерухомості на території України в її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, яку було пошкоджено або знищено 24 лютого 2022 року або після цієї дати, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Заяви в категорії А3.1 можуть бути подані лише щодо вартості знищеного майна або ремонту чи відбудови пошкодженого майна. Заяви щодо інших втрат, пов’язаних з житловою нерухомістю, які були подані в цій категорії, не будуть внесені до Реєстру. Для того, щоб вони підлягали внесенню до Реєстру, такі заяви мають бути подані в інших категоріях.
Щодо кожного об’єкта нерухомого майна слід подати окрему заяву. Якщо майно перебуває в спільній власності, то кожен співвласник повинен подати окрему заяву щодо своєї частки. Заяви можна подавати також і щодо майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України чи в зоні активних бойових дій. Заявник повинен надати інформацію та докази на підтримку заяви в категорії А3.1, зокрема: інформацію про особу заявника; докази щодо пошкодженого або знищеного майна та права власності на нього, в т.ч. інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в Україні (ДРРП), якщо вона є в ДРРП, а також інформацію про співвласників (якщо вони є); інформацію щодо подання заяви до Реєстру пошкодженого та знищеного майна в Україні, якщо таку заяву було подано; інформацію про те, як саме: майно було пошкоджено або знищено; та орієнтовну суму вимоги заяви та суму будь-якої експертної оцінки збитків.
Під час подання заяви через вебпортал Дія деяка інформація для заяви буде взята з різних існуючих електронних джерел.
На вебсайті Реєстру також можна знайти відповіді на поширені питання, пов’язані із категорією заяв А3.1.
Категорія А2.1 призначена для заяв, пов’язаних із душевним болем та стражданнями, спричиненими смертю близького члена сім'ї на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, 24 лютого 2022 року або після цієї дати, завданою міжнароднопротиправними діями Російської Федерації в Україні або проти неї. Ця категорія також включає заяви про смерть, яка настала за межами території України, але безпосередньо пов’язана з подією, що сталася на території України. Заяви, пов’язані з матеріальними наслідками смерті близького члена сім’ї, включаючи втрату доходу або підтримки від такого члена сім’ї, подаються в інших відповідних категоріях. Заява може бути подана близьким членом сім'ї померлої особи або іншим членом сім'ї, який має законний інтерес в її поданні, або від імені таких членів сім'ї.
Під час подання заяви деяка інформація буде взята з різних існуючих електронних джерел, зокрема з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
На вебсайті Реєстру містяться відповіді на поширені питання, пов’язані із категорією заяв А2.1.