Лозівський краєзнавчий музей
Опис
Лозівський краєзнавчий музей Лозівської міської ради Харківської області є науково-дослідним і культурно-просвітницьким закладом, призначеним для збирання, вивчення та збереження пам’яток матеріальної і духовної культури, залучення громадян до надбань регіональної, національної та світової історико-культурної спадщини.
Головною метою діяльності музею є:
- реалізація державної політики у сфері культури
- забезпечення і ведення, в установленому порядку, обліку, зберігання, консервації та реставрації предметів, що перебувають у музейній колекції, архівних та бібліотечних фондах
- здійснення культурно-просвітницької, науково-дослідницької, фондової, реставраційної пам’ятко-охоронної діяльності;- ведення, в установленому порядку, експозиційно-виставкової діяльності музею;
- національно-патріотичне, гуманістичне, естетичне виховання дітей, молоді, дорослого населення;
- забезпечення екскурсійного та лекційного обслуговування відвідувачів.
Основні форми роботи:
- науково-дослідна робота (етнографічні експедиції, археологічні розвідки, вивчення пам’яток історії та культури, систематичне поповнення колекції предметами музейного значення, вивчення матеріалів та документів, що зберігаються в державних архівах, музеях та архівах установ);
- екскурсії по експозиціях музею, виставках, пам’ятках історії та культури;
- організація стаціонарних та пересувних виставок;
- лекції та бесіди;
- тематичні вечори, зустрічі з митцями, учасниками боротьби за незалежність України, народними майстрами, краєзнавцями;
- консультації для школярів та студентів;
- методична та практична допомога зі створення й організації роботи інших музеїв, що діють на громадських засадах та підприємствах, у школах, установах міста та району.
Лозівський краєзнавчий музей розташований у центрі міста, поряд з пішохідною зоною та тінистим сквером, прекрасними зеленими бульварами, де із задоволенням проводять свій вільний час місцеві жителі. Неподалік розташований дендрологічний парк місцевого значення. Біля приміщення музею знаходиться дитячий майданчик. А за п’ять-сім хвилин пішого ходу - залізничний та автобусний вокзали, отже всі, хто цікавиться подіями минулого, любить природу чи мистецтво, можуть легко дістатися до нашого закладу культури.
Це один з наймолодших музеїв у Харківській області. Його офіційне відкриття відбулося в 1995 році. До цього часу в місті з 60-х років ХХ століття існував вузько-специфічний народний «історико-революційний музей», основу якого складали експонати, зібрані ветеранами більшовицької революції 1917 року та німецько-радянської війни 1941-1945 рр.
Тож на початку 90-х років, після здобуття Україною незалежності, назріла необхідність відтворити справжню історію краю. Експозицію, яка б охоплювала весь період існування життя на нашій території, від первісних часів і до сьогодення, за всіма напрямками, які цікавили б наших земляків та гостей Лозівщини. Це природничі особливості, господарська діяльність, культура, інтереси та заняття людей тощо.
З того часу кількість експонатів у музеї збільшилася з 600 до 24 тисяч. Зараз на площі у 800 кв.м для відвідувачів відкрито 10 експозиційних залів, які присвячені природі краю, охороні та раціональному використанню природних ресурсів, археології, особоливостям заселення степу, заснуванню станції Лозова і міста та його розвитку, багатогалузевому господарству.
Лозівчани можуть знайти тут сліди історії свого роду, дізнатися, чим займалися їхні предки, чим славні їхні земляки.
Тут цікаво і любителям живопису та декоративно-ужиткового мистецтва, адже у музеї зберігаються і постійно поповнюються колекції художніх творів, вишивок, робіт майстрів лозоплетіння, тощо.
Унікальними є колеції, які відтворюють історію музики (музичні апарати різних часів та значна фонотека), фотографії (фотографічна апаратура та роботи місцевих фотографів 19-20-х ст.), велотуризму (одяг, документи, шляхові щоденники, сувеніри велотуристів різних країн), освіти та охорони здоров’я.
Гостями краєзнавчого музею є також історики та любителі історії, науковці-геологи, адже у нас можна побачити чимало зразків корисних копалин та скам’янілостей. Неподалік міста знаходиться Смирнівський вапняковий кар’єр, який має статус геологічної пам’ятки природи. Осадові породи юрського періоду тут виходять на денну поверхню, і кожен може знайти фрагменти скам’янілих решток живих організмів юрського та крейдяного періодів.
Залізнична станція і пристанційне селище Лозова були засновані у 1869 році. Відвідувачі музею можуть дізнатися, завдяки збігу яких обставин та щасливого випадку це відбулося, і чому так сталося, що заштатне містечко за кілька десятків років перетворилося на найбільше місто в Харківській області. А також як це місто, майже вщент зруйноване під час Другої світової війни, відродилося з попелу і стало важливим промисловим і сільськогосподарським центром півдня Харківщини, логістичним і транспортним вузлом.
З початком агресії Росії проти України співробітники музею почали готувати нову експозицію «У боротьбі за незалежність», - збирати військові артефакти, фото-, документальні та усні свідчення наших земляків – бійців та волонтерів; створюється наукова концепція, напрацьовуються принципи формування колекції, художні рішення майбутньої експозиції.
Разом з екскурсійними програмами для дітей у музеї проводяться квести, пізнавальні ігри, майстер-класи, де можна навчитися виготовленню автентичних українських ляльок, вишиванок, виробів з бісеру, писанок тощо. Для цього музейники тісно співробітничають з місцевими майстринями, роботи яких регулярно демонструються у виставковій залі музею.
Facebook сторінка «Історичний клуб ім. Д. Яворницького» посилання: